BLÍŽE SOBĚ

psycholog a fertility kouč

úterý 19. ledna 2021

Jak zvýšit šance na úspěšný embryotransfer


Den "D" je tady. Den, který může od základu změnit váš život. Den, na který jste čekaly měsíce, možná i roky. Co si budeme povídat, asi každá z nás by si přála a ve skrytu duše doufá, že právě ten její embryotransfer vyjde hned napoprvé. Proč by také neměl? Ale statistiky jsou v tomto neúprosné a čísla mluví za vše. Ne pokaždé to vyjde napoprvé a jsou bohužel případy, kdy to nevyjde ani napodruhé nebo napotřetí. Pojďme se proto podívat, co udělat proto, abyste své šance na úspěšný kryoembryotransfer (dále jen KET) zvýšila na maximum.

Již samotný fakt, že se namísto "čerstvého" transferu rozhodnete pro KET, může zvýšit vaše šance na otěhotnění. Proč tomu tak je? Už dávno neplatí, že čerstvý embryotransfer je úspěšnější než transfer ze zamražených embryí. Věda za poslední roky velmi pokročila a spolu s tím také způsob zamrazení a uchovávání embryí - vitrifikace, která v tomto procesu sehrává významnou úlohu. Proto dnes také můžeme pozorovat trend, kdy KET bývá minimálně stejně úspěšný, ne-li procentuálně úspěšnější než čerstvý embryotransfer (ET). Důvodu je zde hned několik.

V cyklu s hormonální stimulací a odběrem vajíček žena často není v dostatečné fyzické ani psychické pohodě, aby její tělo bylo schopné embryo přijmout. Během stimulace vaječníků se navíc do těla dostávají vysoké dávky hormonů, které mohou vaječníky vylučovat i několik týdnů po odběru vajíček, čímž se výrazně snižuje riziko úspěšné implantace a vývoje embrya. Navíc, pokud vám byl během punkce odebrán větší počet vajíček, hrozí ovariální hyperstimulační syndrom (OHHS), což je stav vylučující úspěšný embryotransfer.

Další výhody KET oproti čerstvému transferu je v jeho provedení v co nejpřirozenějším cyklu, pakliže se tedy pro nativní cyklus rozhodnete a je ve vašem případě možný. Kromě toho KET představuje jistou formu selekce kvalitních embryí a je také jedinou možností pro provedení preimplantačního genetického testování (PGS/PGA). Zavedením embrya, u něhož metodou PGS nebyla nalezena genetická abnormalita, v takovém případě mluvíme o chromozomálně normálním embryu, se šance na úspěšnou implementaci a vznik těhotenství zvyšuje asi o 20%. Každá klinika se co do postupu a úspěšnosti v KET a FT může lišit. Proto prosím tuto informaci neberte jako dogma a vždy se poraďte se svým lékařem či embryologem. Chápu, že mnohým z vás už se nechce čekat ani minuta navíc. Komu by se také chtělo, když na to své miminko čekáte často dlouhé roky. Ale věřte, že co se správného načasování týče, není kam spěchat!

Nyní se pojďme blíže podívat na pár, nejenom mnou, odzkoušených tipů.

Nohy v teple

Nohy v teple rovná se teplá děloha. Já vím, zní to divně, ale dává to, alespoň z pohledu čínské medicíny, smysl. Zde totiž převládá názor, že naše chodidla jsou "drahou" přímo spojená s naší dělohou. Cílem přípravy na úspěšný embryotransfer je dosažení příjemného teplého prostředí, ve kterém se může embryo implementovat. A způsob, jakým toho lze dosáhnout, je právě přes teplé nohy, respektive chodidla. Proto ve dnech před transferem i v den samotného transferu nezapomínejte na teplé ponožky, pěkně huňaté, takové, které nosíte v zimě. Ideální jsou i zateplené papuče, UGG boty, případně si můžete od babičky nebo dědy vypůjčit elektricky vyhřívanou botu, určitě víte, jakou mám na mysli.

Vizualizace

Čím více se bude blížit den vašeho plánovaného embryotransferu, tím více budete pravděpodobně pociťovat napětí a váš mozek bude zahlcen katastrofickými scénáři typu "co když to nevyjde". A to je přesně to, co v danou chvíli rozhodně není žádoucí. Pro zmírnění napětí a naladění se do pozitivního módu tak můžete několik dnů před KET (FT) začít s vizualizací vašeho dne "D". Jak na to?

Zavřete oči a nechte si před očima přehrát celý váš den. Začněte tím, jak ráno vstanete, jak přicházíte do kliniky a s úsměvem na tváři se pozdravíte s lékařem a sestřičkami. Představujte si jak lékař zavádí katetr, jak embryolog přináší váš malý zázrak - krásné, zdravé embryo, které lékař následně transferuje do vaší dělohy. Můžete si představit vaši dělohu jako takový provizorní dětský pokojíček. Představujte si, jak je zařízený a jak to tam máte pro své miminko všechno krásně připravené. Čím více detailů si dokážete představit, tím lépe. Při vizualizaci nejde jen o vytváření pozitivních obrazů, ale zejména o prožitek a vaše emoce s nimi spojené. Zkuste si proto ten krásný, hřejivý moment prožít ještě před tím, než skutečně nastane.

Vizualizaci můžete provádět kdykoli během dne. Osobně doporučuji nácvik před spaním, protože právě ve spánku se naše myšlenky ukládají do hlubší paměťové stopy a dále pak ráno, bezprostředně po probuzení, kdy ještě ležíte v posteli. Právě první myšlenky, se kterými ráno vstanete totiž mohou pozitivním způsobem ovlivnit vaše duševní rozpoložení po zbytek dne.

Akupunktura

Pro úspěšný embryotransfer je rozhodující zdravá děloha a kvalita její výstelky. Toho lze vedle hormonálním stimulace dosáhnout také pomocí akupunktury, metody známé z čínské medicíny. Akupunktura zvyšuje průtok krve do dělohy, čímž zlepšuje její receptivitu. Zároveň také pomáhá snižovat stresové hormony v těle ženy, které mohou interferovat s implementací embrya. To vede celkovému uvolnění a lepšímu uchycení embrya. Akupunktura je kumulativní, proto je pro dosažení maximálního možného účinku důležitá nejen její četnost, ale i pravidelnost. Obecně se doporučuje začít 8 týdnů před plánovaným KET 1x týdně, nebo 4 týdny před KET 2x týdně. Vhodné je také zařadit jedno sezení bezprostředně před a jedno po KET. Studie prováděné zejména ve Spojených státech (u nás tato metoda teprve nabývá na popularitě), ukazují, že počet těhotenství u žen, které podstoupily akupunkturu, se zvýšil v porovnání se ženami, které akupunkturu neabsolvovaly, průměrně o 15-17%. 

Doplňky stravy

Úplně na závěr bych se ráda v krátkosti zmínila o doplňcích stravy. Kromě kyseliny listové a prenatálních vitamínů, které by měly být samozřejmostí asi pro každou nastávající maminku plánující těhotenství, byste rozhodně neměly zapomínat na pravidelný přísun vitamínu D, který působí na ženské pohlavní hormony, čímž reguluje menstruační cyklus a tím zvyšuje, případně při jeho nedostatku snižuje, pravděpodobnost početí. Pro zdravou reprodukci je vhodné i zařazení vitamínu E, který u mužů zvyšuje kvalitu spermií a u žen pomáhá zvyšovat tloušťku děložní sliznice. Doporučován bývá také L-Arginin zlepšující prokrvení dělohy a tím uhnízdění embrya a pravidelný příjem omega-3 mastných kyselinZda jsou doplňky stravy opravdu natolik přínosné nebo jsou jen dalším, dobře se prodávajícím marketingovým tahem, je otázkou. Ať tak či tak, doplňky stravy vždy konzultujte se svým lékařem nebo specialistou na plodnost.

A jaké jsou vaše tipy na úspěšný embryotransfer? Co pomohlo vám na cestě za miminkem?

SHARE:

Žádné komentáře

Blogger Template by pipdig