BLÍŽE SOBĚ

psycholog a fertility kouč

pondělí 12. října 2020

Benefity neplodnosti

(Ne)plodnost si lidé běžně spojují s něčím negativním a logicky tedy s něčím, čemu by se chtěli osobně raději vyhnout. V podvědomí lidí je stále zakotvena spousta mýtů a celé téma je opředeno jednou velkou neznámou. Nicméně ne vždy musí (ne)plodnost znamenat něco špatného, co negativním způsobem ovlivní váš život. Ze začátku se to tak sice může skutečně jevit, ale s odstupem času a pohledu z jiné perspektivy se dá najít mnoho pozitivního. Nevěříte?

Zdravý životní styl! Když jste (ne)plodní, chcete obvykle udělat maximum proto, aby to příště vyšlo a jednou z prvních oblastí, na které se zaměříte, je zdravý životní styl. Ať už žijete sebevíc zdravě nebo ne, věřte, že vždy je co zlepšovat. Než jsem se začali snažit o bejby, měla jsem za to, že žiju docela zdravě. Až po čase jsem si uvědomila, že je toho hodně, co musím změnit. Důležitým krokem, bylo uvědomění, že to nedělám pro miminko, ale pro sebe. Omezila jsem cukry, začala každý den cvičit jógu, chodit na procházky a nakonec přidala relaxační cvičení a vizualizace. Tyto kroky se postupem času staly každodenním zvykem a nedílnou součástí mého života. Internet je dnes plný výživových a fitness doporučení. Nebuďte k sobě příliš přísní a nevyčítejte si pokud něco neděláte na 100%. Naslouchejte vlastnímu tělu a vnímejte, co mu dělá dobře. Každý jsem jiný a je tak přirozené, že každému bude vyhovovat něco jiného. Není důležité dělat to, co vaše oblíbená youtoberka, důležité je, abyste si našli to "svoje", co bude vyhovovat vám. Uvidíte, že ve výsledku se budete cítit lépe a to má na psychiku i otěhotnění přímo magický vliv.

Vztahy! S manželem jsme měli vždycky moc hezký vztah, nijak jsme se nehádali a hodně a otevřeně spolu mluvili snad o všem. Když jsme se ale dostali na naši baby-challenge cestu, něco se změnilo. Najednou jsme spolu už tolik nemluvili, dusili jsme v sobě vlastní emoce a tomu druhému se o svých pocitech nesvěřovali. Nějakou dobu nám trvalo, než jsme se vzájemně otevřeli a začali mluvit o tom, co nás trápí a jak situaci vnímá jeden či druhý. Díky (ne)plodnosti se náš partnerský vztah ještě více posílil a já si uvědomila, že mám vedle sebe muže, na kterého se můžu stoprocentně spolehnout. Stejně jako vztahová, tak i intimní rovina se dostala do úplně jiné dimenze. Najednou nebylo nic, co bych před manželem musela skrývat. Společné návštěvy gynekologa, které, řekněme si to na rovinu, jsou pro muže dost často něco naprosto nepředstavitelného, se staly běžnou součástí našeho života, na kterou s úsměvem rádi vzpomínáme. Ještě dnes před sebou vidím ten jeho vytřeštěný výraz při pohledu na všechny ty přístroje. Chudák, byl z toho všeho docela paf :).

Trpělivost! Během naší cesty jsme si uvědomili, že mít vlastní dítě není samozřejmost a že v některých případech, který se týkal i nás, to holt nepůjde hned a na miminko si budeme muset nějaký čas počkat. Díky tomu jsem se naučila trpělivosti, což pro mě jako člověka, který potřebuje vidět výsledky hned, byla docela výzva. Ze začátku jsem tlačila na doktory a chtěla všechna možná vyšetření hned. Chtěla jsem znát odpověď a konečně se dozvědět, v čem je problém. Odpověď neznám dodnes a pravděpodobně se jí ani nikdy nedozvím. Takový je život a tak jsem se ho naučila i brát! Mým velkým vzorem se stal můj manžel, který se z každé situace snaží vytěžit maximum, nikdy se neohlíží nazpět a neřeší, co by kdy by. Já tohle neuměla. Pořád jsem si říkala proč já, jsme přece zdraví a bla bla bla, znáte to. Ale, naučila jsem se to! Nejsem v tom sice takový profík jako můj manžel, ale zlepšuju se. Snažím se dívat dopředu, vidět více možností, užívat si života, nacházet jiné oblasti zájmu a uplatnění. Najednou jsem se nehroutila, když něco nešlo podle plánu. Pozitivní pohled na život mi dal svobodu a přinesl ujištění, že všechno je v pořádku. To samozřejmě neznamená, že máte sedět se založenýma rukama a čekat, až vám štěstí  - dítě spadne do klína, to určitě ne.

Vděčnost! Když se snažíte o miminko a nedaří se to, je velmi snadné ustrnout ve stavu, kdy se vám všechno co děláte zdá být marné a bezvýchodné. Máte pocit, že celý váš život nestojí za nic. Vy nestojíte za nic! Život má mnoho podob a věřte, že i když zrovna nezažíváte nejkrásnější období svého života, máte ve svém životě tolik věcí, ze kterých se můžete radovat. Je třeba je jen objevit nebo si je více zvědomit. Mě osobně nejvíce pomohla kniha vděčností, což je v podstatě forma deníku, kdo kterého si zapisujete ideálně každý den 5-10 věcí, za které jste vděční. Pro začátečníky je dobré začínat třeba s jednou věcí a postupně přidávat. Uvidíte, že to postupně půjde samo a vy si nakonec uvědomíte, jak krásný život máte. Žijeme v době přebytku a často si ani neuvědomujeme, že to, co my považujeme za samozřejmost jako např. čistá postel, teplé jídlo, pitná voda, střech nad hlavou, dostupná lékařská péče, vzdělání, přístup k informacím, je pro mnohé nedosažitelným luxusem.

A nakonec jsou to nová přátelství a kontakty, které mě osobně v pozitivním slova smyslu změnily život. Je možné, že o některá přátelství přijdete, což je v životě běžné a mění se s tím, jak se měníme i my sami. Vzhledem k tomu, že žiju v USA, bylo pro mě přirozenější hledat informace a podpůrné skupiny tady v Americe. A nejen kvůli tomu. Díky hledání informací přišlo první prozření. Uvědomila jsem si jak málo se o tomto tématu v Česku veřejně mluví. Byla bych ráda, abychom i my v Česku vytvořil silnou komunitu, která si vzájemně dodává odvahu, podporuje se a předává užitečné informace, které u nás dle mého názoru stále schází. Pocit, že na to nejsem sama mi totiž dal neskutečnou sílu. Sílu, která mě hnala dopředu a díky které jsem to nikdy nevzdala. Ani vy nejste sami! Jsem tady pro vás a jestli i vy se chcete naučit vytěžit ze své aktuální situace maximum, naučit se dívat na život z té lepší stránky, neváhejte mě kontaktovat a domluvit si nezávazný 30-minutový koučovací rozhovor zdarma.

SHARE:

Žádné komentáře

Blogger Template by pipdig