BLÍŽE SOBĚ

psycholog a fertility kouč

středa 26. srpna 2020

7 návyků pro úspěšný den


Co dělá den úspěšným? Jednoduchá otázka, na kterou existuje poměrně jednoduchá odpověď. Pokud se podíváte, co dělá úspěšné lidi ve světě nebo ve vašem okolí úspěšnými, patrně v jejich životě najdete nějakou formu rituálu. Často nezaberou více než pět, deset minut a přesto pozitivním způsobem dokáží ovlivnit celý náš den. Většinu rituálů nebo chcete-li návyků můžete praktikovat kdykoli během dne. Ranní rituály jsou však zvláště efektivní, protože pomáhají posilovat motivaci a nabíjet vás hned zkraje dne. Internet je plný nejrůznějších návodů, jak na úspěšný den, nicméně málo který u mě skutečně fungoval. Rozhodla jsem se proto vytvořit vlastní, který je kombinací známých i méně známých návyků.

Plánujte
První rituál začíná o den nebo několik dní dříve. Abyste totiž mohli den začít efektivněmusíte dopředu vědět, co vás ten den čeká (přehled činností můžete vytvořit klidně na celý týden dopředu). Jestli za tímto účelem použijete todo-listy, váš diář nebo poznámkový blok v telefonu, je čistě jenom na vás. Důležité je, abyste nejpozději večer před tím, než budete ulehat do postele v duchu projeli celý váš následující den a přesně věděli, co druhý den chcete nebo musíte zvládnout. Na plánování ráno u snídaně zapomeňte, začněte den předem.

Naučte se pracovat s časem
Lidé mají často tendenci plánovat více činností, než kolik jsou schopni za den zvládnout. Na vině není vaše neschopnost, ale špatný časový odhad. Až si budete příště sepisovat položky do vašeho todo-listu, zkuste napsat kolik času si myslíte, že vám daná aktivita nebo úkol zabere času. Časem se naučíte, že něco zvládnete mnohem rychleji nebo že na takové odepisování emailů potřebujete dvakrát více času, než jste si mysleli. To vám pomůže nejen lépe plánovat váš den, ale i zbavit se výčitek z nesplněných úkolů.

Vizualizujte si svůj den
Ještě před tím, než ráno vstanete a otevřete oči, představte si celý svůj den. Projeďte jednu aktivitu za druhou. Představte si, jak vám jde práce hezky od ruky a jak příjemně se cítíte, když jste s prací hotoví. Za každý úkol, který ve své představě dokončíte, poděkujte nebo se za jeho dokončení oceňte. Pochvalte se za skvěle zvládnutou prezentaci, za úspěšně absolvovanou zkoušku ve škole, poděkujte za úžasný den v práci, za příjemné posezení s kamarádkou u kafe. Uvidíte, že se vám bude nejenom lépe vstávat, ale že se na jednotlivé aktivity budete i více těšit, protože již znáte ten příjemný pocit, který bude následovat.

Vstávejte dříve
Všimli jste si, že většina úspěšných lidí vstává dříve? Nejenže nechtějí ztrácet čas, oni se na nový den a s ním i nové příležitosti těší. A co více. Studie potvrzují, že lidé, kteří vstávají dříve, jsou zdravější a mají nižší riziko vzniku deprese a chronických onemocnění. Pokud chcete svůj čas zefektivnit a neválet se zbytečně v posteli, rozhodně nezačínejte den tím, že si budík posunete o dalších 10 minut. Jako každý nový návyk, i brzké vstávání vyžaduje cvik a trpělivost. Začněte tím, že si budík přetočíte o 10-15 minut, až si na nový čas zvyknete, posunete čas o další čtvrthodinku. Tímto jednoduchým způsobem si můžete přidat každý den nějaký čas navíc.

Začněte tím nejtěžším
Seznam nejdůležitějších úkolů, které během dne chceme zvládnout, jsme si připravili již včera. Teď bude potřeba úkoly dokončit, a to co nejdříve. Já vím, zní to jako klišé, všichni to ví, ale skoro nikdo to nedělá. Pokud patříte k těm, kteří svou práci často odkládají nebo chcete jednoduše posunout vaši efektivitu na vyšší level, přečtěte si knihu od Briana Tracyho "Snězte tu žábu". Ne, nebojte, nebudete muset jíst žáby. Kniha nabízí celou řadu technik, které vám pomohou zefektivnit váš den a hlavně vás naučí jak začít tím nejtěžším hned ze startu. Pokud před sebou máte dva důležité úkoly, začněte vždy tím těžším. Poznáte to snadno, obvykle je to ten, do kterého se vám vůbec nechce. Uvidíte, že se potom budete cítit lépe a zároveň vás to nakopne k další práci. Neplánujte si těžký úkol na konec dne, je téměř stoprocentní, že ho neuděláte.

Buďte vděční
Pocit vděčnosti a uznání za všechny ty malé i velké okamžiky, které se dějí v našem životě, je pravděpodobně jedním z nejvíce přehlížených a podceňovaných rituálů. Za mě osobně je to jeden ze základních klíčů ke spokojenému životu vůbec. Skutečnou hybnou silou vděčností je to, že nás nutí vybírat a soustředit se na to, co ve našem životě funguje a je tedy selektivně pozitivníBěžně se totiž  namísto pozitivních aspektů, zaměřujeme spíše na to, co v našem životě nefunguje, na naše problémy, bolesti, neúspěchy...

Psaní vděčností je skvělý způsob, jak změnit naše myšlení. Věřte mi, že když vytrváte a budete si zapisovat vděčnosti každý den, pozitivně to ovlivní váš životPokud chcete s vděčnostmi začít, není nic jednoduššího, než začít den tím, že si budete své vděčnosti (pozitivní věci z předchozího dne, případně z daného dne, pakliže budete psát večer) zapisovat. Může to být cokoli, něco velkého, malého, na tom nezáleží. Můžete být vděční za to, že vám někdo pochválil účes, za oběd který vám někdo uvařil. Věřte, že každý den je být za co vděčný!

Vytvořte si svůj vlastní návyk
Návody na efektivní rána jsou sice fajn, ale aby to všechno fungovalo a vy se cítili dobře, potřebujete do vašich ranních rituálů zařadit jeden váš. Může to být cokoliv od sklenice vody s citrónem, přes 10 kliků, přečtení novin, poslech podcastů až po meditaci. Je to čistě jenom na vás. Zvolte si takovou aktivitu, na kterou se budete každé ráno těšit a která vám pomůže dostat se do příjemného módu. Je to váš den, tak si ho udělejte hezký!
SHARE:

Žádné komentáře

Blogger Template by pipdig